Berobbant a mesterséges intelligencia, elszálltak a tech-óriások árfolyamai, új történelmi csúcson a vezető tőzsdék - ebben a környezetben egyáltalán nem meglepő, hogy a legnagyobb behemótok brutális fizetéssel csalogatják magukhoz a legjobb munkaerőt. De azért nem minden arany, ami fénylik: széleskörű kirúgási hullám indult meg tavaly a technológiai szektorban, ami ezeket a gigászokat is jócskán érinti.
Virágzik a mesterséges intelligencia üzletága, a szektor kulcsszereplői pedig már minden területen hozzájárulnak a vállalatok növekedéséhez. Az AI megoldások különösen az ügyfélszolgálat, a marketing, és a mérnöki munka területein bizonyulnak a leghasznosabbnak - számolt be a Business Insider.
A felemás tőkepiaci- és a kihívásos makrogazdasági körülmények ellenére nyereséges évet zárt tavaly az OXO Technologies. Fenn tudták tartani a korai befektetésekkel kapcsolatos tevékenységüket, és ezzel párhuzamosan szépen termeltek az érett szakaszban lévő stratégiai portfóliócégeik is. Idén már több forrás áramolhat a technológiai szektorba, mint tavaly, ugyanakkor a korábbi bőség egyhamar nem fog visszatérni a területre. Egyebek mellett ezekről a témákról beszélt Oszkó Péter, a OXO Technologies vezérigazgatója a Portfolio Checklist szombati különkiadásában.
A magyarországi gazdasági média vezető szereplője, a Portfolio, komoly szakmai ambíciókkal rendelkező junior technológiai elemző-újságírót keres. Az ideális jelölt pályakezdő vagy 1-2 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik.
Elon Musk szerint már a következő év végére megjelenhet az emberfeletti mesterséges intelligencia (AI), amely minden eddiginél okosabb lehet. Szerinte ez ekkor teljesülhet, ha az ágazat számítástechnikai és energiaigényei nem válnak fenntarthatatlanná – számolt be a The Guardian.
A részvénypiacok mozgása, illetve a technológiai szektor felül- vagy alulteljesítése kéz a kézben járt az elmúlt 35 évben. Az elmúlt egy hónap érdemi Nasdaq-100 relatív gyengeséget hozott magával. Éppen ezért fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy folytatódhat-e a bikapiac technológiai támogatás nélkül?
Az egyrészről 2023 eleje óta, másrészről tavaly október vége óta tartó technológiai bikafutás komoly akadályokba ütközött a múlt héten. Három halálos csókot is kapott a piacnak ez a szegmense. Egyrészt “a káprázatos hetes” két és fél tagja már kifejezetten lefelé vezet. Másrészt láttunk egy szupernóva-robbanásra hasonlító jelenséget az Nvidia részvények pénteki kereskedésében. Harmadrészt egy nagyon ritka és az esetek döntő többségében működő trendzáró mintázatot kapott szintén pénteken a Nasdaq-100 index.
A Tencent leányvállalata, a Riot Games bejelentette, hogy egy szélesebb körű átalakítás részeként 11 százalékos létszámcsökkentést terveznek. A döntés a cég mintegy 530 dolgozóját érinti - számolt be a CNBC.
Jim Cramer, a CNBC műsorvezetője tegnap azt mondta a befektetőknek, hogy a piac jelenleg tele van kiaknázatlan lehetőségekkel - bár valóban az általa "Hét Mesterlövésznek" titulált technológiai óriáscégek viszik a pálmát, a megmondóember szerint nem szabad abba a hibába esni, hogy csak a tech-szektorra fókuszálunk.
Számos kihívással kell szembenéznie a bankszektornak a digitalizáció területén: egyrészt folyamatosan szigorodnak a szabályozói követelmények, másrészt az IT területen folyamatos munkaerőhiány van. Éppen az utóbbi indok miatt is fontos a folyamatok digitalizációja, hiszen ez nem a munkahelyek megszűnését, hanem a túlórák csökkenését fogja eredményezni.
Marko Kolanovic, a JP Morgan stratégája szerint az idén igencsak felülteljesítő technológiai szektor befektetőinek már nincs túl sok oka az ünneplésre, miután a mostani rali után már igencsak túlvásároltnak tűnnek a szektor részvényei - írja a Bloomberg.
A Google a mai naptól kezdte meg a Bard nevű chatbotjának nyilvános tesztelését. A cég tömegével számít felhasználókra és a visszajelzésekre, azzal a szándékkal, hogy utolérje riválisát, a Microsoftot az AI-versenyben – írja a Reuters.
A befektetők szerint a technológiai szektor már túllehet a legrosszabb napokon, köszönhetően a kínai gazdaság újraindításának, és az országban bevezetett fogyasztásösztönző intézkedéseknek, emellett pedig megoldódni látszik az immáron évek óta tartó könnyvizsgálói vita is Kína és Amerika között, azt követően, hogy sokáig fennált a veszélye annak, hogy a nem megfelelő pénzügyi átláthatóság következtében bizonyos kínai cégeket kivezethetnek az amerikai tőzsdékről írja a CNBC.
Nem tartják fenyegetésnek a mesterséges intelligenciát a profi traderek és közgazdászok, és egyelőre a legtöbben nem is használják a munkájuk során – derült ki a Bloomberg felméréséből.
A fokozatosan romló makrogazdasági kilátásokkal párhuzamosan komoly elbocsátási hullám indult tavaly novemberben: a magas inflációs környezetben és a szigorodó monetáris politikák mentén előtérbe került a költségoptimalizálás és a tőkekiadások csökkentésének a fontossága a nagyvállalatoknál, és a 2023-as kilátások sem valami fényesek ebben a tekintetben. Egyelőre úgy néz ki, hogy a koronavírus alatt szárnyaló technológiai nagyvállalatok és a bankszektor prominens szereplőinek háza táján van szükség leginkább a "racionalizálásra", de mielőtt azt hinnénk, hogy az ilyen jellegű problémák a tengerentúlon fognak csak hangsúlyosan megjelenni, érdemes képbe kerülni a hazai kilátásokkal is.
Csaknem félezer milliárd dollár tűnt le az egykoron magasan szárnyaló pénzügyi technológiai vállalatok értékeléséből, amelyek a világjárvány korábbi szakaszában meglovagolhatták a tőzsdei bevezetések fellendülését.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A Kopint-Tárki felmérése szerint.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az orosz-ukrán háború végkimenetele is múlhat az amerikai szavazókon.
A Tesla-főnök korábban demokrata szavazó volt.
A vártnál gyászosabb GDP-adat a forintot is megütötte.